Poşet Fiyatları Nasıl Olmalıdır?

Eğer mağazanız veya işletmeniz için poşet sparişi vermek istiyorsanız ve poşet fiyatları nasıl olmalıdır diyorsanız öncelikle iyi bir piyasa araştırması yapmalısınız. Genellikle fiyatların ucuz olması işletmeleri yanıltmaktadır, nasıl mı ? İlk etapta spariş verdiğiniz poşetin kalitesine dikkat etmek gerekmektedir. Poşetin kalitesinin düşük olması baskılı poşetin ağırlığını dolayısı ile kilogramda adet miktarını olumsuz etkilemektedir. Örnek verecek olursak bir kiloda 30×40 ebatlarında bir poşeti ele alalım, normal şartlarda kaliteli bir poşette adet 40 olması gerekirken ucuz poşetin çoğalması için içerisine eklenen sıradışı hammaddeler sebebi ile kiloda adet 20’lere kadar düşebilmektedir. Bunun yanısıra eğer poşetiniz ile ağır, kesici, delici ürünler taşınmayacak ise poşetinizin gereksiz bir kalınlıkta olması yine size kilogramda adet olarak düşük bir miktara sebep olacaktır. Bu sebeple baskılı poşet fiyatlarından ziyade üreticiye doğru sorular ile yaklaşımda bulunmak işletmeler için en doğru karar olacaktır.

Poşet Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Poşet fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerin başında kullanılan hammadde’nin kalitesi yer almaktadır. Bir poşetçinin bir poşeti ince yapabilmesinin tek yolu kaliteli hammadde kullanımıdır. Eğer ince bir poşet istiyorsanız ve üretici sizin bu talebinize bir fiyat değişikliği talebinde bulunmuyorsa doğru adrestesiniz demektir çünkü ince yapılan poşetlerin üretimi hem diğerlerine göre daha uzun zaman almaktadır hem de daha zahmetlidir ancak hammadde fiyatı bu işlemler sebebi ile değişmemektedir. Diğer bir konuyu ele alacak olursak baskı renkleri karşımıza çıkmaktadır. Türkiye genelinde işletmelerin %95’i baskılı poşetlerinde tek renk baskı veya çift renk baskıyı tercih etmektedirler. Bu tür flekso baskıların dışında 3 ve 4 renk baskı istenildiği takdirde poşet fiyatları hemen hemen 2 katına çıkmaktadır bunun en temel sebebi 3 ve 4 renk baskıların zemin baskı sınıfına girmeleri ve bu tür baskı makinalarının ve boyalarının çok pahalı olmaları yer almaktadır.

Toptan Poşet Fiyatları 

Toptan poşet imalatında öncelikle fiyatları etkileyen en önemli husus poşetlerin kalitesidir. Piyasada 1. kalite naylon poşet ve 2. kalite naylon poşetler bulunmaktadır, market poşetlerinde de durum hemen hemen aynıdır. Toptan poşet sparişi vermeden önce bu tür hususlara dikkat etmeniz önemlidir, yine aynı şekilde üretime alınacak mağaza ve market poşetlerinin miktarı da çok önemlidir. Tonaj arttıkça kilogram fiyatında biraz daha uygun fiyata poşet yaptırabilirsiniz.