Poşet Fiyatları Nasıl Olmalıdır?

Poşet sparişi vermek isteyen işletmeler için poşet fiyatları en önemli unsurdur. Fiyatların aşırı ucuz olması işletmeleri bazen büyük ölçüde yanıltabiliyor, nasıl mı? İlk etapta spariş verdiğiniz poşetin kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Poşetin kalitesinin düşük olmaması gerekmektedir. Poşetin ağırlığının fazla olması sebebi ile poşetlerin kilograma düşen adet miktarını olumsuz etkiliyor. Örnek verecek olursak bir kiloda 30×40 ebatlarında bir poşet ele alalım, normal şartlarda kaliteli bir poşet kiloda 40 adet çıkmaktadır ancak ucuzluğuna aldandığımız poşetin kilogramda adeti hemen hemen yarı yarıya düşmektedir. poşetlerin fiyatlarının azalmasını sağlamak amacı ile içerisine mermer tozu yani (kalsit) adı verilen hammaddeleri katıştırarak imal edilen poşetlerde kiloda adet miktarı 20’lere kadar düşebiliyor. Yani özetlemek gerekirse kilosunu 10 tl ye aldığını düşünen işletme sahibi aslında poşetlerin adetinden kaybederek poşetlerin kilosunu 0 tl ye getirmiş olur. Bunun yanısıra eğer poşetiniz ile birlikte ağır, kesici, delici ürünleri taşımayacaksanız, poşetinizi gereksiz fazla kalınlıkta imal ettirdiğiniz takdirde kilogramda adet olarak düşük bir miktarınızın düşmesine neden olacaktır.

Poşet Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Poşet imalatında en önemli faktörlerin başında üretimde kullanılan hammadde’nin kalitesi gelmektedir. Bir poşetçinin bir poşeti ince yapabilmesinin tek yolu kaliteli ham madde kullanımıdır.  Diğer bir konuyu ele alacak olursak baskı kalitesi poşet imalatının olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ucuz boya kullanımı ile poşet baskı kalitesi düşük ucuz poşetler üretilmekte ve son kullanıcı bu seçimi sebebi ile pişmanlık duymaktadır. Türkiye’de üretilen poşetlerin % 95’i  poşetlerinde tek renk baskı veya çift renk baskıyı tercih etmektedirler. Bu tür flekso baskıların dışında 3 ve 4 renk baskı isteyebilmektedirler ancak böyle bir durumda poşet fiyatları hemen hemen 2 katına çıkmaktadır bunun en temel sebebi 3 ve 4 renk baskılarının zemin baskısı makineleri tarafından gerçekleştirilmeleri ve bu makinelerin oldukça büyük ve pahalı makineler olmalarıdır.

Toptan Poşet Fiyatları 

Toptan poşet imalatında pazarlık noktası seçimi, poşetlerin kalitesidir. Piyasada 1. kalite naylon poşet ve 2. kalite naylon poşetler vardır, pazar poşetlerinde de durum hemen hemen aynıdır. Toptan poşet siparişi vermeden önce bu tür konularlara dikkat gösteriliyor, aynı şekilde üretime alınacak mağaza ve market poşetlerinin orada da çok yönlü. Tonaj arttıkça kilogram fiyat biraz daha uygun hale gelmektedir.

Twitter

Facebook